Průmyslové značení INK JET / CIJ technologie / DOD technologie

Technologie CIJ - (Continual Ink jet / kontinuální inkoustový tisk)

Inkoustový tisk malých znaků
Tato technologie je vyhledávaná v oblasti průmyslového značení a kódování. Jedná se o bezkontaktní způsob označování nástřikem inkoustu přímo na výrobek. Při inkjet tisku se používá nepřetržitý  inkoustový paprsek, který vzniká v inkoustovém systému ředěním inkoustu pomocí ředidla. Tímto paprskem dochází k nástřiku elektricky nabitých kapiček inkoustu, které vytvoří požadovaný znak či tvar. Kapky jsou velmi drobné a umožňují miniaturní písmo. Čas zaschnutí průmyslových inkoustů je velmi rychlý, inkousty obsahující aceton a butanon zasychají do 2 vteřin. Toho je zapotřebí zejména v odvětvích, kde je rychlá výroba a potisk se nesmí setřít nebo rozmazat. Technologii CIJ lze použít téměř na všechny povrchy, savé i nesavé materiály jako jsou plasty, sklo, papír, dřevo, kov, keramiku a jiné materiály používané ve výrobních procesech.
Inkjetové tiskárny pro tisk malých znaků se používají především k tisku alfanumerických znaků, data výroby/spotřeby, šarže, číslování produktů, aktuálního času, kódu směny, loga, čárového kódu, QR kódů.

Technologie DOD (Drop-On-Demand / kapka na vyžádání)

Inkoustový tisk velkých znaků
Používá se taktéž v průmyslovém značení výrobků a obalů. Zejména v oblastech kde je potřeba značit inkoustem větší nápisy, než je možné u technologie CIJ. Tímto způsobem se značí savé i nesavé materiály. Nejčastěji je tato technologie využívána na konci výrobního procesu na potisk sekundárních obalů při skupinovém balení (např. krabice) dále také samostatných obalů a výrobků z plastů, dřeva, lepenky, kovu, sádrokartonu atd.

Technologií DOD lze tisknout alfanumerické znaky (datum výroby/spotřeby, šarže expirace, kódy směn a jednoduché grafické symboly). Jedná se o bezkontaktní značení, snímač zaregistruje předmět připravený k tisku, tisková hlava označí na předmět naprogramovaný znak či nápis. Kapky u tohoto způsobu značení jsou větší než u technologie CIJ. Písmo inkoustového potisku velkých znaků je tedy o něco hrubší. Z inkoustů se nejčastěji používá černý odstín, protože je nejvíce kontrastní na většině povrchů.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení